Prilliklaaside pinnakatted

AR pind ehk peegeldusvastane pinnakate

antireflex_est

Tavaline prillilääts, nii klaas-, kui ka plastikmaterjalist peegeldab valgust läätse kahe pinna peale kokku umbkaudu 9%, mille tulemusena nägemisaisting on võimalikust kümnendiku võrra kehvem. Kui tegu on õhukeste läätsematerjalidega, mille peegeldumine on suurem, võib valgusekadu ulatuda 20%-ni.

Peegeldustest tingitud valguskadusid hoitakse ära prilliläätse optilistele pindadele kantud peegeldusvastase e. AR (antireflection) pinnakattega, mis vähendab peegeldusi 1%-ni, ehk sajandikuni.

Lisaks läätse optilisele paranemisele on tähtis ka kosmeetiline efekt - prilllilaats on pea märkamatu, jättes prillidest kergema ja õhulisema mulje. Samuti hoiab peegeldusvastane pinnakate ära muudest valgusallikatest tulenevad häirivad peegeldused ja ebakujutiste tekked.

 

 Vett ja tolmu hulgav kiht 

vh-kiht

 

 

 

 

 

Alates 2004. aastast on kõik suuremad prilliläätsetootjad AR-pindade kvaliteeti oluliselt parandanud, lisades neile molekulaarselt tiheda hüdrofoobse (vetthülgava) kihi, tänu millele on läätse pind oluliselt kõvem ja libedam.

Kvaliteetse AR-pinna tihedus tekitab suure pindpinevuse, mis ei lase veetilgal laiali vajuda. Kõikvõimalikku tolmu, mustust ja vett on läätse pinnalt lihtne eemaldada. Märgatavalt on kasvanud prilliläätsede kasutusiga.

Lisainfo