Bifokaalid

Vastavalt klaasi otstarvele, prille saab jaguneda monofokaalseteks ja multifokaalseteks.

Monofokaalse prilliläätsega saab inimene vastavalt vajadusele, vaadata kas kaugele või lähedale (näiteks, lugeda).

Bifokaalsed klaasid

bifocal_est Bifocal

Tavalised kaugele või lähedale vaatamise prillid on kogu prilliklaasi ulatuses ühe optilise tugevusega. Lugemisprillide omanik näeb selliste prillidega lugeda, kuid kaugele, näiteks toa teises otsas asuvat televiisorit, ta nende lugemisprillidega ei näe. Lühinägevad noored, kes kannavad miinustugevusega ühevaatelisi prille, kasutavad neid nii kaugele kui ka lähedale vaatamiseks, ent ainult teatud vanuseni.

Juhul kui inimene vajab kaugele ja lähedale vaatamiseks erineva tugevusega prille, on kasu bifokaalsest prilliläätsest, milles on kaks erinevat optilist tugevust - üks kaug- ja teine lähikorrektsiooni vajadusele.

Bifokaalsetel klaasidel on läätse ülemine osa (kaugosa) võimaldab selget kaugnägemist (nt, televiisori vaatamine) ning alumises osas paikneb aken lugemiseks vajaliku dioptriga (lugemine, kasitöö).

Heaks omaduseks on, et ei pea kasutama kahte eri prillipaari, samuti lugemisosa selgepiirilisus, mistõttu on selliste prillidega harjumine lihtne. Segavaks asjaoluks on aga vahedistantside hägusus, mille tõttu võivad teatud tegevused olla raskendatud või vajavad harjumist (näiteks trepist käia ja arvutitööd teha).

Bifokaalseid klaase tehakse nii mineraalklaasist kui plastikust.

Lisainfo